CZECH TOURISM TURISTICKÉ REGIONY TR 14  SEVERNÍ MORAVA A SLEZSKO TR 13  STŘEDNÍ MORAVA TR 12  JIŽNÍ MORAVA TR 11  VYSOČINA TR 10  VÝCHODNÍ ČECHY TR 09  ČESKÝ RÁJ TR 15  KRKONOŠE TR 08  ČESKÝ SEVER TR 07  SEVEROZÁPADNÍ ČECHY TR 06  ZÁPADOČESKÉ LÁZNĚ TR 05  PLZEŇSKO TR 04  ŠUMAVA TR 03  JIŽNÍ ČECHY TR 02  STŘEDNÍ ČECHY TR 01  PRAHA PO RUSSKIPOLSKIFRANCAISDEUTSCHENGLISHČESKY
Fulltext
Pátek 29.03.2024
  TOP 20  
  Databanka akcí
 
  KULTURNÍ, ZÁBAVNÍ A SPOTŘEBNÍ VYŽITÍ  
  Sportovní aktivity
Kultura
Zábava
Nákupy
 
  DOPRAVNÍ DOSTUPNOST A MÍSTOPIS  
  Dopravní dostupnost
Místopis
Přírodní zajímavosti
 
  POZNÁVACÍ CESTOVNÍ RUCH  
  Technická pamětihodnost
Církevní památka
Archeologie
Kultura
Lidová architektura
Hrady a zámky
Městské zajímavosti
Židovské památky
Ostatní
 
  LÁZEŇSTVÍ A WELLNESS  
  Lázně
Wellness
 
  ORGANIZACE CESTOVNÍHO RUCHU  
  Organizace cestovního ruchu
 
  SPORT  
  Letectví
Zimní sporty
Vodní sporty
Cykloturistika
Pěší turistika
Ostatní
 
  UBYTOVÁNÍ, STRAVOVÁNÍ, SERVIS NA CESTÁCH  
  Ubytování
Stravování
Gastronomie
Servis na cestách
Mapy
Web kamera
 
Království perníku

XVI. Mezinárodní dětský folklorní festival KUNOVSKÉ LÉTO

Ve dnech 15. - 21. 6. 2009 se pořádá už 16. ročník festivalu "Kunovské léto”
Ve dnech 15. - 21. 6. 2009 se pořádá už 16. ročník festivalu "Kunovské léto”. Opět je připraveno 31 pořadů, které se konají v přírodním areálu v Kunovicích, v Uherském Hradišti, Starém Městě, Luhačovicích, Otrokovicích, Uherském Brodě, Polešovicích, a dokonce i v Přerově, kde se druhým rokem představují naši zahraniční hosté na festivalu "V zámku a v podzámčí". Letos do Kunovic zavítají soubory z Rumunska, Ukrajiny, Chorvatska, Lotyšska, Maďarska a tři soubory ze Slovenska. V roce 2005 byl právě v Kunovicích předán festivalu statut řádného člena mezinárodní organizace CIOFF.
Festival "Kunovské léto" je považován za nejpůsobivější a nejotevřenější dětský festival v naší republice. Představit ho ve zkratce je prakticky nemožné. V programové skladbě najdeme koncerty pro školy, komponované folklorní pořady, soutěže mladých verbířů a zpěváčků, ale i vernisáže a výstavy, jarmark řemesel, školu řezbaření a vystoupení skupin různých žánrů.
Od pondělí 15. 6. se budou sjíždět do Kunovic řezbáři z Čech, Moravy, Slovenska a Polska. Veřejnost se může zúčastnit v úterý ráno Zahájení řezbářského sympozia v přírodním areálu v Kunovicích. Už osm let se festival profiluje tvůrčím setkáním vybraných řezbářských mistrů, jejichž úlohou je vytvořit v průběhu týdne monumentální plastiku z dubu, které se stanou součástí přírodního areálu v Kunovicích, budou zdobit lokality v Modré u Velehradu a v Kunovicích. Mladým řezbářům dává festival příležitost účastnit se řezbářské školy pod vedením vynikajících odborníků, do které zpravidla hlásí studenti středních odborných škol, ale i ti, kterým je tento zájem blízký a chtějí se něčemu přiučit.

Ve středu vystoupí zahraniční soubory na Lázeňské kolonádě v Luhačovicích. K oblíbeným pořadům následujícího dne patří Pozvánky na festival na Masarykově náměstí v Uherském Hradišti. Páteční večer v Klubu kultury v Uh. Hradišti bude patřit premiérovému pořadu Jak zaseješ, tak sklidíš... Představí se Děcka z Kunovic a cimbálová muzika Pramének ZUŠ Uh. Ostroh, tělesa, která spolupracují více než deset let.

V průběhu večera vystoupí v přírodním areálu v Kunovicích profesionální skupiny v pořadu Na pomezí žánrů. Do programu jsou tradičně zařazeny sportovní a intelektuální programy ve sportovní hale v Kunovicích.
Významným momentem festivalu je předání ocenění Města Uherské Hradiště předním lidovým výrobcům - Ceny Vladimíra Boučka za zachování a rozvoj lidové umělecké výroby. Vladimír Bouček, zasloužilá osobnost města, je zakladatelem novodobých forem péče o tradiční lidovou uměleckou výrobu. Cenu převezme Anna Pohunková z Uh. Hradiště, tvůrkyně krojů na Uherskohradišťsku a Igor Chrástek ze Zlechova za práci s hlínou - výrobu zakuřované hrnčiny. Čestné ocenění udělila odborná komise Marii Sobkové z Uh. Hradiště, která sice není přímým výrobcem, ale na zachování a rozvoji lidové umělecké výroby se významně podílí svým pedagogickým příkladem.

Festival vyvrcholí v sobotu komponovaným pořadem se soutěží choreografií "Naše děti" v přírodním areálu v Kunovicích a zábavním a tanečním večerem s cimbálovou muzikou Lúčka, country kapelou Kanonýři, DISCO Rádia Čas, tanenční skupinou Rokaso. Program provází vzlet balonu, táborák, rukodělná dílna pro děti. malování na obličej, ohňostroj a další atrakce. Zahraniční děti vystoupí také na Zahradě Moravy ve Starém Městě a na festivalu v Přerově.

Nejočekávanějším sobotním pořadem jistě bude Národní přehlídka dětského verbuňku. Pro svou vysokou uměleckou úroveň prohlásil tento tanec v r. 2005 generální ředitel UNESCO Koïchiro Matsuura za Mistrovské dílo ústního a nemateriálního dědictví lidstva. Slovácký verbuňk se tak stal první oceněnou nemateriální památkou naší země a zařadil se mezi devadesát prohlášených fenoménů z celého světa. Národní přehlídky v Kunovicích se tradičně účastní na 25 verbířů z celého Slovácka, z nichž nejlepší dostávají léta příležitost předvét svoje umění na MFF Strážnice.

K festivalové sobotě patří neodmyslitelně i Svatojánský jarmark lidových řemesel v Uherském Hradišti. Na Mariánském náměstí lze sledovat práci stovek prodejců, vyhlášených mistrů tradiční rukodělné výroby i začínajících řemeslníků, kteří reprezentují jednotlivé regiony Moravy, Slezska a příhraniční oblasti Slovenska.

Nedělní program festivalu rámuje Mše svatá, slavnostní průvod městem Kunovice, vernisáž řezbářských děl a závěrečný galaprogram "Kde jsme doma". V 17.00 hodin bude festival slavnostně ukončen vyhlášením výsledků všech soutěží a předáním ocenění.
Kunovické léto opět navštíví vzácní hosté a garanti festivalu - starostové uherskohradišťského souměstí, patron festivalu hejtman Zlínského kraje Stanislav Mišák, poslanci Senátu Parlamentu ČR, senátoři Senátu Parlamentu ČR, předseda FoS ČR Zdeněk Pšenica, zástupci podporovatele festivalu Ministerstva kultury ČR, zástupci NÚLK ve Strážnici a odborníci - etnografové, muzikanti, zpěváci a znalci verbuňku, zasedající v porotách soutěží. Mediálními partnery jsou Český rozhlas Brno, Rádio Proglas, Deník - Slovácké noviny, Dobrý den s kurýrem, Místní infostránky, RTA Zlín - Regionální televizní agentura, TV MIC Uh. Hradiště, Dětská tisková agentura, www.borovice.cz. Akci podporují ACR Alfa, OSA, Nadace Děti-Kultura-Sport, TG Tisk Lanškroun, Agentura NP Staré Město ad.
Projekt Kunovské Léto je spolufinancován Evropskou Unií.
Účinkují festivalu:
Folklorní soubor GAIDA z města Preili z Lotyšska, DOINA z Cluje-Napoca z Rumunska s tradičními tanci a hudbou z Transylvánie, FS PERLYNA z regionu Poltava z Ukrajiny, FS Ivan Mažuranić pocházející z města Karlovac z Chorvatska, FS Belencéres a Muzika Bivaly z Maďarska, FS ĎUMBIERU ze Slovenska, FS GERULATA a Lidová hudba Ferkovci z Bratislavy - Rusovců, soubor RADOST z Pardubic, FS Malý Mionší z Dolní Lomné z Těšínského Slezska a domácí soubory Dolinečka ze Starého Města, Hradišťánek s Uh. Hradiště, Buchlovjánek z Buchlovic, Popovjánek z Popovic, Trnéčka z Jarošova, Velehrádek z Velehradu, Stodolánek z Modré, Polešovjánek z Polešovic, Kunovjánek, Merínek, Malý Handrláček a Děcka z Kunovic.

Kontakt: Romana Habartová, prezidentka festivalu
E-mail: romana.habartova@seznam.cz

Zveřejněno 12.06.2009 v 19:39 hodin
Copyright 1998-2024 © www.infoSystem.cz,
součást prezentačního a rezervačního systému Doménová koule ®
1 PRAHA
2 STŘEDNÍ ČECHY - ZÁPAD
3 STŘEDNÍ ČECHY-JIHOVÝCHOD
4 STŘEDNÍ ČECHY - SV - POLABÍ
5 JIŽNÍ ČECHY
6 ŠUMAVA - VÝCHOD
7 CHODSKO
8 PLZEŇSKO
9 TACHOVSKO - STŘÍBRSKO
10 ZÁPADOČESKÝ LÁZEŇSKÝ TR
11 KRUŠNÉ HORY - ZÁPAD
12 KRUŠNÉ HORY
13 ČESKÉ STŘEDOHOŘÍ-ŽATECKO
14 DĚČÍNSKO A LUŽICKÉ HORY
15 MÁCHŮV KRAJ
16 LUŽICKÉ HORY A JEŠTĚD
17 FRÝDLANTSKO
18 JIZERSKÉ HORY
19 ČESKÝ RÁJ
20 KRKONOŠE - ZÁPAD
21 KRKONOŠE - STŘED
22 KRKONOŠE - VÝCHOD
23 PODZVIČÍNSKO
24 KLADSKÉ POMEZÍ
25 HRADECKO
26 ORLICKÉ HORY A PODORLICKO
27 PARDUBICKO
28 CHRUDIMSKO - HLINECKO
29 SVITAVSKO
30 VYSOČINA
31 MORAVSKÝ KRAS A OKOLÍ
32 BRNO A OKOLÍ
33 PODYJÍ
34 LEDNICKO - VALTICKÝ AREÁL
35 SLOVÁCKO
36 STŘEDNÍ MORAVA - HANÁ
37 ZLÍNSKO
38 BESKYDY A VALAŠSKO
39 OBLAST OSTRAVSKO
40 OBLAST POODŘÍ
41 OPAVSKÉ SLEZSKO
42 TĚŠÍNSKÉ SLEZSKO
43 OBLAST JESENÍKY